2013 UCRP Convention Results

2013 UCRP Convention Results

Election Results – 5/4/13 Organizing Convention for the Utah County Republican Party

County Chair
David J Acheson- 307
Casey Paul Voeks-ELECTED 390

County Vice Chair
Randy John O’Hara- Withdrawn
Daryl Acumen- ELECTED 580
Pat Holman- 126

County Secretary
Christy Kane-295
Kirby Glad- ELECTED 421

State Central Committee- – Senate District 7
In order of highest preference vote to lowest:

Keri Witte– ELECTED
Amelia A Powers– ELECTED
Lisa M Shepherd– ELECTED
Kari L Malkovich– ELECTED
Tamara Suzanne Atkin- Alternate
Scott Ward- Alternate
Julie P Blaney- Alternate
Preston Curtis Davis- Alternate
Yancee Michael Hardy- Alternate

State Central Committee – Senate District 11 and 13
In order of highest preference vote to lowest:

Heather Williamson- ELECTED
David Evan Lifferth- ELECTED
Rebecca Michele Pirente- ELECTED
Melissa Ransom Gonzalez- ELECTED
Morgan Philpot- Alternate
Jake Anderegg- not elected

State Central Committee – Senate District 14
In order of highest preference vote to lowest:

Daryl Acumen – ELECTED, forfeits seat due to election as Vice Chair
Kenneth Wayne Sumsion- ELECTED
Christy Kane – ELECTED
Dave Duncan – ELECTED
Kirby Glad- ELECTED
Lowell Nelson – ELECTED
Craig Allan Frank – Alternate
Holly Joy Richardson- Alternate
Rod Mann- Alternate
Mark A Steele- Alternate
David W Christiansen- Alternate
Randy John O’Hara – not elected
Brian M Greene – Withdrawn

State Central Committee- – Senate District 15
In order of highest preference vote to lowest:

Adrielle Herring Bowler– ELECTED
Jared Lee Jardine– ELECTED
Arturo Morales-llan– ELECTED
Brandon Beckham– ELECTED
Tai Ward Riser- Alternate
Will Fowlke- Alternate
Reed Johnson Farnsworth- Alternate
Brian Earl Jenkins– not elected
Vance Hawkins– not elected

State Central Committee — Senate District 16
In order of highest preference vote to lowest:
Val Hale– ELECTED
Cindy L Richards– ELECTED
Christopher Niles Herrod– ELECTED
Diane B Christensen- Alternate
Thomas Klark Kelemen- Alternate
Michael Adam Melendez- Alternate
Leo L Lines- Alternate
Joey Smith- Alternate
Stan Lockhart- not elected

State Central Committee – Senate District 27
In order of highest preference vote to lowest:

Paul Jack Baltes – ELECTED
Jackie de Gaston- Alternate
Michael A Sizer- Alternate
April Taylor Clawson- Alternate

2013 SCC Vote Totals

Author: Tech Officer

Comments are disabled.